برای صحت عمل مراکز فروش اقساطی خودرو (لیزینگ) از سایت بانک مرکزی یا شرکت های خودروساز استعلام کنید.

-  برای صحت عمل مراکز فروش اقساطی خودرو (لیزینگ) از سایت بانک مرکزی یا شرکت های خودروساز استعلام کنید.

-صرف داشتن شماره ثبت در اداره ثبت شرکت ها، مجوز فعالیت لیزینگ خودرو نمی باشد بلکه برابر قانون مجوز بانک مرکزی لازم است.

- عمده کلاهبرداری ها در پوشش فروش مال غیر، پیش فروش آپارتمان و خودرو، امور بازرگانی و تجاری و همچنین انجام اموراداری، اجاره مال غیر و درصد بسیار ناچیزی کاریابی و استخدام، فروش اجناس بدلی و تقلبی و به صورت محدود رمالی و فالگیری است.

- یکی از شیوه های مرسوم کلاهبرداری در سال های اخیر، کلاهبرداری های تلفنی و پیامکی است. در این شیوه، کلاهبرداران از طریق تماس تلفنی باچرب زبانی، انجام مانورهای متقلبانه و انتساب خود به دستگاه های دولتی، نظامی و انتظامی درخواست خرید کالا یا خدمات را کرده و یا با ارسال پیامک برنده شدن در قرعه کشی مسابقات، مالباختگان را به پای دستگاه خودپرداز کشانده و با گمراه کردن مردم حساب آنان را از طریق انتقال وجه به روش کارت به کارت خارج می کنند.

- روش دیگر کلاهبرداران برای تصاحب غیر قانونی اموال و وجوه مردم، پیش فروش اقساطی خودرو و آپارتمان است و شهروندان باید قبل از هر اقدامی از مراجع ذی صلاح استعلام کرده و سپس اقدام به انعقاد قرارداد نمایند.

- عمده ترین گزارش ها درحوزه جعل؛ مربوط به اسناد و مدارک بانکی، جعل مدارک شناسایی پایه مانند کارت ملی و شناسنامه، اسناد مالکیت، قراردادها، قولنامه ها، اسناد و مدارک غیر دولتی است.

- اسناد و مدارک پایه مانند کارت ملی و شناسنامه ها به دلیل داشتن ضرایب امنیتی بالا و به کار رفتن فرایندهای پیچیده در تولید آنها، قابل جعل نبوده لذا جاعلان این گونه اسناد را سرقت کرده و سپس از این اسناد برای مقاصد سوء همانند کلاهبرداری و برخی جرایم دیگر استفاده می نمایند.

-  یکی از روش های کلاهبرداری در مراکز تجاری، این است که فرد با مراجعه به مراکز خرید، درخواست خرید کالا یا خدمات کرده و با ترفندهای گوناگون از جمله سرگرم کردن مسئول فروشگاه یا پایانه فروش به بهانه اینکه می خواهند مبلغ کالا یا خدمات را خود از طریق دستگاه POS ( پایانه فروش ) پرداخت نمایند در فرصت مناسب و با تمهیدات قبلی رسید جعلی که از قبل تهیه کرده اند با رسید دستگاه جایگزین نموده و به مسئول مربوط تحویل می دهند و پس از تحویل جنس از محل خارج می شوند. 


جهت مشاهده لیست شرکت های لیزینگ تحت نظارت بانک مرکزی اینجا کلیک نمایید.